skip to Main Content
0212 275 87 88 info@modelerp.com

Herhangi bir sektörde, büyük , orta ve küçük ölçekteki oyuncular vardır. Bir şirket, uzun yıllara dayanan bir mikro işletme veya dev şirket olsun, her biri kendi çapında ERP sistemleri gibi operasyonel araçlardan yararlanabilir. Her durumda, şirketinizin büyüklüğünü, ihtiyaçlarını ve gelecekte neler olabileceğini düşünerek hareket etmek önemlidir. En önemlisi, bir ERP sistemini kurarken, size özel ihtiyaçların ERP tedarikçilerinin önyargılı görüşlerinden daha önemli olduğunu unutmayın.

Küçük Şirketler için ERP Sistemleri

Örneğin mikro-işletmeleri ele alalım. Büyük şirketlerin aksine sınırlı bir bütçeye sahip olabilirler ve bir ERP sisteminin işlevlerine gerek duymazlar. Tüm işletmelere uyacak basma kalıp bir çözüm olamaz. Bir işletmeye doğru bir proje kapsamı önermek ERP danışman firmanın en önemli faydalarından birisi olacaktır.

Bir ERP danışmanının işi gerçek ERP ihtiyaçlarının yanı sıra bu ihtiyaçalara gerçekçi ve ölçeklenebilir çözümler ortaya koymaktır. İyi bir danışman, bir organizasyonun ölçeklenebilirliğini belirleyebilmeli ve gelecekteki ihtiyaçları öngörmelidir, böylece büyümeyen bir iş fonksiyonu ortadan kalktığında para boşa gitmemelidir. Tabii ki, bu ihtiyaçlar bütçe dahilinde karşılanmalıdır, çünkü küçük bir işletme, kısıtlı bir bütçe içinde kalmayı ve bazı ihtiyaçlarını ihmal etmeyi seçebilir. Mevcut bütçe kısıtlamalarının gelecekteki büyümeyi de kısıtlamadığından emin olun.

Orta Ölçekli İşletmelere Yönelik ERP Sistemleri

Küçük ve büyük şirketler için ERP çözümleri daha belirgin gözükse de, orta ölçekli şirketlerin çözümü daha fazla faktörü içeriyor olabilir. Gelecekteki büyüme planları olsa da, belki de büyüme gerçekleşmeyebilir. Orta ölçekli şirketler için sürdürülebilir ERP çözümleri genellikle bütçe kısıtlamaları ile sınırlıdır. Ayrıca, hayata geçirilecek işlevler, organizasyondaki problem noktalarına ve ihtiyaçlarına dayalı olarak belirlenmelidir.

Büyük İşletmelere Yönelik ERP Sistemleri

Açıkçası, birçok departman, rol ve hareketli parça içeren çok yönlü bir işletmenin ihtiyaçları, küçük veya orta ölçekli işletmelerinkinden çok daha karmaşık olacaktır. Bu durumda, büyük bir kuruluşun uzun vadeli gereksinimlerini karşılamak için tanımlanacak kaynakları ve çözümleri incelemek önemlidir.

Seçenekleri gözden geçirme ve ihtiyaca dayalı bir ERP Sistemi ve çözümü seçme, bütçe ölçeklenebilirliği ve organizasyonel işlevi, herhangi bir ölçekte şirket için başarılı bir uygulamada kilit önem taşır. Tüm şirketler için tek bir çözüm olduğunu düşünmek doğru değil. Ayrıca uzun vadeli ihtiyaçlarla değil de sadece mevcut durumu düşünmek de doğru değildir. ERP sistemleri, herhangi bir ölçekte şirketin gelecek hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabilir. Bugün Model ile görüşün ve şirketiniz için en iyi kararı verme seçeneklerinizi tartışın.

Back To Top
Open chat
1
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?