skip to Main Content
0212 275 87 88 info@modelerp.com

ERP Yazılımı Uygulamasına Başlamak İçin Asla “En Uygun Zaman Diye Bir Şey Yoktur”

“Çalışanların birçoğu yaz tatilinde.” “Bütçeyi onaylayıp onaylamayacağımızı bilmiyoruz.” “Şimdi kötü bir zaman.” “Ekonomi ile ilgili neler olduğunu görmek için bekliyoruz.” Bunlar tanıdık geliyor mu? Bu cümleler, kuruluşlar şu anda ERP uygulamalarını başlatamayacağını söylediklerinde duyduklarımız.

Ne yazık ki, bir kurumsal yazılım uyarlaması başlatmak için en iyi bir zaman diye bir şey yoktur. Diğer taraftan ERP yazılımları çoğu kuruluşun işletmelerini ilerletmek, büyütmek, ölçeklendirmek, gelirleri artırmak ve müşterilere teslimatı iyileştirmek için ihtiyaç duyduğu çok önemli bir şey. Diğer bir deyişle, bu bir zorunluluktur – ve başarılı bir şekilde kotarılması da kolay değildir.

Fakat ERP projenize başlamanın, şimdi beklemekten daha mantıklı olmasının bir çok nedeni var. İşte şimdi doğru zamanı olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacak dört husus:

1. Maliyetleri, ERP yazılım uyarlaması başlatmanın faydalarına karşı şimdi tartın. Tabii ki projeyi başlattığınızda bir takım masraflar olacak. Para, zaman, kaynaklar ve biraz da stres. Ancak, çoğu durumda, yeni bir sistemin faydaları bu maliyetlerden çok daha fazladır. Özellikle, yeni teknolojinin gelirinizi artırmanıza, maliyetleri düşürmenize, verimliliği artırmanıza ve çalışanların hayatlarını kolaylaştırmaya nasıl yardımcı olabileceğine dikkat edin. Ayrıca, bu sorunları çözmemenin size ne kadar maliyeti olduğunu da düşünün – özellikle beklediğiniz fırsat maliyetlerini gözönünde bulundurduğunuzda, düşündüğünüzden daha fazla.

2. Bilişim teknolojileri ve ERP stratejisi yol haritası geliştirin. Günümüzde mevcut kurumsal yazılım seçeneklerinin çoğalması kafa karıştırıcı olabilir ve pek çok kişiyi içinden çıkılmaz bir duruma sürükleyebilir. Ancak, bu o kadar zor olmak zorunda değildir. İhtiyaçlarınıza uyabilecek çeşitli teknoloji seçenekleri için teknoloji-bağımsız bir stratejik yol haritası oluşturun. Stratejik değişkenlerden bazılarını tanımladıktan ve alanı daralttığınızda kararınız çok daha net hale gelecektir.

3. ERP’ye alternatif olabilecek çözümleri düşünün. Tüm organizasyonunuz için büyük bir yeni ERP sistemini gündeme almanın doğru zamanı olmayabilir. Belki de mevcut sisteminizin yükseltilmesi daha düşük maliyetle daha çok fayda sağlayacaktır. Veya belki de iş süreçlerinizi yeniden tasarlamak bile işe yarar. Ne yaparsanız yapın, işinizi geliştirmek için mutlaka yepyeni bir sistem uygulamak zorunda hissetmeyin. Alternatiflerinizi düşünün ve her birinin maliyet ve yararlarını tartın.

4. Çalışanlardan gelen direnişle bekleme ihtiyacını birbirine karıştırmayın. Çoğu zaman, ertelenen ERP kararları geçerli bir nedenden çok çalışanlardan gelen direnç nedeni ile alınmaktadır. Değişim yönetiminden kaçınmak gibi bir şirket kültürü, kuruluşunuza somut ticari kazanımlar sağlayacak bir girişimin ertelenmesine neden olmamalı. Kuruluşunuz, direnç kaynaklarını ve bu engellerin nasıl aşacağını belirlemek için kurumsal bir değerlendirme yapmalıdır. Bu değerlendirme, organizasyonel değişim yönetimi stratejiniz ve planınız için temel oluşturmalıdır.

Bunun neden şimdi iyi bir zaman olmadığı ile ilgili mazaretler aramak yerine, belki de uzun vadede ticari faydalar hakkında düşünmeye başlamalısınız.

Back To Top
Open chat
1
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?